CANONIA

Home / o autorach

o autorach

jw_mJerzy Wójcik – profesor, operator „szkoły polskiej”, reżyser filmowy i scenarzysta. Jest współtwórcą najsłynniejszych polskich filmów lat 50-tych i 60-tych. W 1955 r. ukończył Wydział Operatorski PWSF w Łodzi. Jerzy Wójcik jest pedagogiem PWSFTviT i profesorem zwyczajnym sztuki filmowej. W latach 1981-1982 wykładał sztukę operatorską na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu śląskiego w Katowicach, a od 1984 roku jest wykładowcą na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Wyreżyserował również kilka spektakli dla Teatru Tv.

Jerzy Wójcik (ur. 1930) jest jednym z najwybitniejszych polskich filmowców. Sławę międzynarodową zyskał w latach „polskiej szkoły filmowej”, jako współtwórca największych sukcesów artystycznych polskiego kina.

     Zadebiutował jako operator w Eroice Andrzeja Munka (1958). Następnie realizował m.in. zdjęcia do filmów Popiół i diament (1958) Andrzeja Wajdy, Matka Joanna od Aniołów (1961) i Faraon (1966) Jerzego Kawalerowicza, Westerplatte (1967) Stanisława Różewicza i Potop (1973) Jerzego Hoffmana. Nakręcił zdjęcia do ponad trzydziestu filmów.

     Ascetyczną, klasyczną w formie sztukę operatorską Jerzego Wójcika charakteryzuje niespotykana u innych operatorów umiejętność pokazania złożoności relacji pomiędzy człowiekiem i otaczającym go światem.

     Mistrzowskie zdjęcia Wójcika były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane na festiwalach filmowych w Polsce i na świecie (m.in. dwukrotnie „Srebrną Palmą” w Cannes, dwukrotną nominacją do nagrody „Oscara”, Kryształową Gwiazdą Francuskiej Akademii Filmowej, trzykrotnym Grand Prix na FPFF w Gdyni). W roku 1999 otrzymał nagrodę „Golden Camera 300” za całokształt twórczości filmowej w dziedzinie sztuki operatorskiej na MFF Sztuki Operatorskiej im. braci Manaki w Bitoli (Macedonia). W roku 2002 odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Jest także laureatem najwyższych nagród państwowych.

     Jerzy Wójcik jest reżyserem filmów fabularnych Skarga (1991) i Wrota Europy (nagrodzonego w 2000 r. na FPFF w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orły 2001 za zdjęcia, kostiumy i scenografię) oraz kilku głośnych i nagradzanych spektakli telewizyjnych: m.in. Joanna d’Arc (1976) i Relacja (1977).

     Jerzy Wójcik jest profesorem Sztuki Filmowej, od 1982 roku wykłada sztukę operatorską w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Seweryn Kuśmierczyk – dr hab., filmoznawca i kulturoznawca, adiunkt w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej IKP UW. Kieruje Zespołem Badań nad Filmem. Zajmuje się kinem autorskim, analizą i interpretacją dzieła filmowego (ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy antropologicznej), historią polskiego kina, polską sztuką operatorską.